Yılın Son ve En Görkemli Gökyüzü Olayı Yaklaşıyor! Geminid Meteor Yağmuru Ne Zaman Olacak ve Nasıl İzlenebilecek?

Geminid, bildiğimiz adıyla “İkizler” Meteor Yağmuru bu gece gerçekleşecek. (14 Aralık 2018) Yılın son ve en büyük gökyüzü olayının son derece görkemli olması beklenirken, Türkiye’den izlenip izlenemeyeceği merak konusu. Peki Geminid Meteor Yağmuru nedir? Ne kadar sürecek ve nerelerden izlenebilecek? Saatlerinizi ayarlayın, Geminid Meteor yağmuru için geri sayım başlıyor…

Nedir bu “Geminid Meteor Yağmuru”?

Geminid meteor yağmuru, bilim adamlarının “3200 Phaethon” adını verdiği sönük bir kuyruklu yıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor. Geminid Meteor Yağmuru’na “meteor yağmurlarının kralı” ya da “ateş eden yıldızlar” da deniyor.

İnternet devi Google ana sayfasında, aralık ayında gözlemlenebilen ve en yoğun bu gece görülecek Geminid meteor yağmurlarını anlatan bir doodle yer alıyor.

Peki biz görebilecek miyiz?

Neredeyse 200 yaşında olduğu tahmin edilen Geminid’in Meteor Yağmuru’nu bu gece, yani 13 Aralık’ı 14 Aralık’a bağlayan gece rahatlıkla izleyebilirsiniz. Özellikle gece 21.00’den sonra rahatlıkla görülebilecek olan meteor yağmurunu şehir ışıklarından uzak bir yerde izlemeniz tavsiye ediliyor.

En uygun zaman, gece yarısı ile şafak arasındaki Ay’ın küçülmeye başladığı saatler.

Eğer doğru manzarayı ve fotoğrafları yakalamak istiyorsanız yapmanız gereken doğru bölgeyi seçmek. Çünkü Ay’ın ışığı bile gösteriyi izlemeyi güçleştirebilir. Şehirden ve ışıklardan uzaklaşmak, Geminid Meteor Yağmuru’nu daha güzel izlemenizi sağlayacak. Gök taşları şehrin parlak gökyüzünde de izlenebilir ancak bu durumda onların ancak dörtte birini görebilirsiniz.

Çıplak gözle izleyebileceksiniz.

Atmosfere giren gök taşlarının yanarak sağladığı ışığı izlemek için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok. Saatte 50-120 adet meteor çıplak gözle görülebilecek.

Kaynak : onedio