Türkiye Tarihinin En Kusursuz Ve En İlginç Banka Soygunu: 2008 Ziraat Bankası Soygunu

Temmuz 2008’de Ankara Balgat’ta bulunan banka şubesinin özel müşteri kasaları tam 300 metrelik bir tünel kazılarak boşaltıldı. Yetkililerin sonradan sırrını asla çözemediği, tünelin başlangıç noktasının bile bulunamadığı bu soygunu biraz inceleyelim.

Olay 7 Temmuz 2008 bir pazartesi günü anlaşılıyor. Banka görevlileri müşteri kasalarının olduğu bölümü açtıklarında yüzlerce kasadan 11’inin boşaltıldığını görüyor. Polislere göre hırsızlık bankanın kapalı olduğu hafta sonu yapılmış.

Asıl garip olan şey ise odaya yer altından girilmiş olması. Sonradan yapılan araştırmaya göre hırsızlar yaklaşık 300 metre tünel kazarak bankaya girmiş ve kasaları boşaltmış. Yüzlerce kasa olmasına rağmen sadece 11 kasanın boşaltılması ise ayrıca ilginç.

Bankayı soyanlar kaçarken tünelin içine kurdukları iskeleyi de yıkarak kaçtığı için tünelin girişine ulaşılamamış. Polis yetkilileri, bu tünelin en az 2.5 – 3 aylık bir çalışma sonucu kazılabileceğini açıklıyor.

Bankayı soyan hırsız veya hırsızlar hiç bir şekilde yakalanamadı ve hiç bir kanıt da bırakmamışlardı. Dosya ise 2009 yılında tamamen kapandı.

Hırsız veya hırsızların o kadar risk aldıktan sonra o kadar ay tünel kazarak bankaya girdikten sonra yüzlerce kasa varken neden sadece 11 kasayı soydukları halen daha merak konusu. Ayrıca o 11 kasanın içinde ne olduğu hiç bir zaman açıklanmadı.

Kaynak : Deliden Haber