Şiddeti görmeyen RTÜK iki kadının öpüşmesine ceza kesti!

RTÜK, şifreli Fox Life kanalına 9-1-1 adlı dizide iki kadının saniyelik öpüşme görüntüsünün genel ahlaka aykırı olduğu gerekçesiyle beş kez yayın durdurma cezası verdi.

RTÜK ekranlardan taşan şiddeti görmezden gelirken şifreli Fox Life kanalına 9-1-1 adlı dizide iki kadının saniyelik öpüşme görüntüsünün genel ahlaka aykırı olduğu gerekçesiyle beş kez yayın durdurma cezası verdi.

Karara tepki gösteren RTÜK Üst Kurul üyesi Faruk Bildirici karara karşı oy kullandığını belirtti. Bildirici “Geç bir saatte ve şifreli kanalda yayınlanan görüntülerin çocuk ve gençleri etkileyeceğini söylemek gerçekçi olamaz. RTÜK’teki çoğunluğun ahlak anlayışı dayatılıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bildirici, RTÜK kararına karşı yazdığı raporda, “

“İzleme ve Değerlendirme Raporu”nda “İhlalin konusu” başlığına karşılık olarak “Eşcinsel ilişkinin konu edilmesi” yazılmıştır. Herhangi bir televizyon programında, bir dizide “eşcinselliğin konu edilmesi” başlı başına bir ihlal konusu olamaz. Bu çağda eşcinsellikle ilgili bu yaklaşımı kabul etmek mümkün değildir. Eşcinselliğin bir dizide konu edilmesini “ihlal” olarak görmek, ayrımcılık yapmak demektir.

“Ayrımcılık yasağı”nın kökeni, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne değin uzanır. Ayrımcılık, 2005 yılından itibaren yasalarımızda da suç olarak kabul edilmiştir. Türk Ceza Yasası’nın “Nefret ve ayrımcılık” başlıklı 122. Maddesinde “cinsiyet farklılığından kaynaklanan nefret” suç olarak kabul edilmiş ve cezalandırılması öngörülmüştür.” uyarısında bulundu.

Bildirici ayrıca sosyal medya hesabından, “Geç bir saatte ve şifreli kanalda yayınlanan görüntülerin çocuk ve gençleri etkileyeceğini söylemek gerçekçi olamaz. RTÜK’teki çoğunluğun ahlak anlayışı dayatılıyor. Amerikan insanlarının yaşamlarından kesitler içeren bir dizi elbette Türk aile yapısına uygunluk olmayacaktır. Uzman raporunda ihlalin konusu olarak eşcinsel ilişkinin konu edilmesi yazılması ve bu gerekçeyle ceza verilmesi ayrımcılıktır.Eşcinselliğin konu edilmesi başlıbaşına ihlal konusu olamaz.Eşcinsellik bir yönelimdir.” değerlendirmesini yaptı.

kaynak gercekgundem